II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki
Data założenia szkoły: 1956 r.
Zajęcia pogłębiające wiedzę oraz umiejętności z zakresu nowych mediów, komunikacji, dziennikarstwa i reklamy. Uczestnictwo w spotkaniach z ludźmi kultury, nauki i mediów oraz lekcjach muzealnych i filmowych. Regularne odwiedzanie kin, teatrów i galerii sztuki, a także pogłębianie wiedzy z zakresu autoprezentacji oraz wystąpień publicznych. Uczniowie biorą udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych na Śląsku, redagują strony internetowe oraz tworzą spektakle teatralne i własną muzykę.
Studia: dziennikarstwo, kulturoznawstwo, animacja kultury, stosunki międzynarodowe, , medioznawstwo, reklama i PR, zarządzanie instytucjami medialnymi, arteterapia, pedagogika, prawo, wiedza o teatrze, historia sztuki, aktorstwo, historia, komunikacja społeczna, filmoznawstwo, reżyseria, politologia, kultury mediów, kogniwistyka, twórcze pisanie i marketing wydawniczy, dyplomacja, archeologia, bibliotekoznawstwo i informacja naukowa, filozofia, etyka, religioznawstwo i inne.
Wśród naszych absolwentów są dziennikarze, artyści, reżyserzy filmowi i muzyczni oraz aktorzy teatralni.
Kształtowanie świadomości językowej oraz krytyczne uczestnictwo w kulturze XXI wieku przez wdrażanie innowacyjnych projektów. Swoje pasje i umiejętności można rozwijać w Klubie Debat Oksfordzkich, Teatrze Niedużym oraz w sali prób muzycznych i Kole Fotograficznym. Dzięki stałej współpracy z uczelniami wyższymi oraz instytucjami kultury i mediami uczniowie regularnie uczestniczą w wielu zajęciach poza szkołą.
mgr Justyna Maliszewska – Polgar
dr Kamil Paździor
Promowanie zdrowego stylu życia, rozpoznawanie i definiowanie podstawowych problemów współczesnej cywilizacji. Uczniowie rozwijają umiejętności podejmowania działań profilaktycznych, praktycznie poszerzają kompetencje z zakresu ratownictwa i medycyny. Realizacja zainteresowań uczniów dotyczących ekologii i ochrony środowiska przez poznawanie elementów przyrody w skali lokalnej, regionalnej oraz krajowej.
Uczniowie poznają w teorii i praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabiegów resuscytacyjnych. Zdobywają solidną wiedzę z zakresu biologii, chemii i świata medycyny dzięki m.in. współpracy warsztatowej ze Szpitalem Miejskim. Zapoznają się także z podstawowymi zadaniami zintegrowanego systemu ratownictwa przez zajęcia w siedzibie służb ratunkowych i współpracę z WOPR, WPR, GOPR i strażą pożarną. W edukacji przyrodniczej pomocne są wycieczki w miejsca przyrodniczo cenne i udział w projektach proekologicznych oraz warsztatach tematycznych.
Studia: medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, farmacja, aktywność fizyczna w zdrowiu publicznym, wychowanie fizyczne, analityka medyczna, biologia, biologia sądowa, biotechnologia, inżynieria ekologiczna, ochrona środowiska, ekologiczne źródła energii, kosmetologia, dietetyka, psychologia, biochemia, chemia, chemia kosmetyczna, kryminologia, weterynaria, geografia, geologia i inne.
Nasi absolwenci pracują w szpitalach, pogotowiu i laboratoriach medycznych.
mgr Adam Balon
mgr Daniel Kędziera
Poznawanie podstaw naukowych współczesnej psychologii i zrozumienie mechanizmów rządzących zachowaniem człowieka. Kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych poprzez działania w akcjach wolontariatu. Uczniowie rozwijają umiejętności oparte na kontakcie interpersonalnym uczestnicząc w kołach naukowych uczelni wyższych, warsztatach i szkoleniach psychologicznych. Udział w projektach międzynarodowych oraz wyjazdach zagranicznych umożliwi pogłębianie znajomości kultur i języków obcych. Skuteczne oraz praktyczne porozumiewanie się w językach obcych uczniowie wykorzystają podczas debat oksfordzkich (w tym obcojęzycznych), wymiany i warsztatów prowadzonych przez obcokrajowców. Zdobycie nowych kompetencji językowych ułatwi uczniom odnalezienie się na globalnym rynku pracy i partycypowanie w dorobku intelektualnym ludzkości. Ta klasa to dobry wybór dla osób empatycznych i otwartych na drugiego człowieka, gotowych do niesienia pomocy i wsparcia. Pozwala zrozumieć motywy postępowania w różnych sytuacjach życiowych.
Przygotowanie do studiów na kierunkach psychologicznych, rozwój umiejętności zarządzania emocjami i radzenia sobie ze stresem, doskonalenia komunikacji, pracy w zespole oraz posługiwania się językiem angielskim. Promowanie postaw otwartości i tolerancji, rozpoznawanie i definiowanie podstawowych problemów różnic kulturowych, rozwój kompetencji radzenia sobie w środowisku obcym językowo i kulturowo.
Studia: psychologia, pedagogika, psychiatria, medycyna, socjologia, resocjalizacja, bezpieczeństwo publiczne, administracja publiczna, zarządzanie, kulturoznawstwo, animacja kultury, politologia, fizjoterapia, aktywność fizyczna w zdrowiu publicznym, biologia, biotechnologia, kryminologia, lingwistyka stosowana, filologia języków obcych.
mgr Agata Budziak
mgr Oliwia Markefka
ul. Leśna 1, 41 – 100 Siemianowice Śląskie
+48 32 220 02 36
sekretariat@mateja.edu.pl
mgr Joanna Siwczyk